Z nasbíraných listů, žaludů a kaštanů jsme si tentokrát vyrobili věneček na dveře.
Čím udělat dírku do kaštanu, žaludu a ořechové skořápky?
Opravdu jsem si z dětství nepamatovala, jak jsou kaštany měkké, takže jsem si chvíli lámala hlavu s tím, jak do nich vyvrtám dírky. Když jsem ale kdesi našla, že na to stačí obyčejné nůžky na nehty, došlo mi, že se tento plod tvrdě jen tváří. Nakonec jsem našla nepoužívaný (a na původní účel nepoužitelný) malý šroubovák, se kterým to šlo raz dva. I žaludy si daly říct, byť to u nich šlo hůře. Tvrdá ořechová skořápka ale odolávala, případně se lámala, takže jsme nakonec měli pouze dvě.
Práce s nástroji
Od malého šroubováku vznikla dírka s malým průměrem, kudy šla protáhnout jen obyčejná (ostrá) jehla, plastová (na pleteninu) ne. Děti si tak zkusily práci s „nebezpečným“ nástrojem. Jelikož je ale od mala nedržíme stranou ani od nožů, nepředstavovalo to problém. Naopak si myslím, že to mělo pozitivní vliv na soustředěnost a opatrnost.
Další, co si vyzkoušely, bylo užití nástroje, který má pomoct ve chvíli, kdy vlastní ruce nestačí. Jehla s navlečenou tlustou vlněnou přízí některými kaštany nechtěla projít, musely si tedy poradit s pomocí plochých kleští. Příště je už nechám kaštany i proděravět. 🙂
Co potřebujete:
- listí,
- kaštany, žaludy, případně ořechové skořápky,
- jehlu,
- přízi nebo provázek,
- případně i mašli.
Vhodný věk:
- s menší či větší pomocí prakticky jakýkoli.
Co si dítě procvičuje:
- jemnou motoriku,
- pozornost při střídání list – kaštan – list, je-li to předem dohodnuto.
Postup:
- Připravte dětem materiál s dírkou a zbytek nechte na nich. 🙂
Další tipy na podzimní tvoření najdete pod štítkem podzim.
Vyráběli jste také věneček z kaštanů nebo jiných přírodnin? 🙂