V tomto článku přinášíme pár tipů, kam s dětmi na hřiště v Českých Budějovicích, konkrétně v okolí Čtyř Dvorů, Máje a Šumavy.
Minulý týden jsme se po delší době vyskytovali v jižních Čechách a sváteční den jsme se rozhodli strávit pro nás velmi netradičně. Většinou každou volnou chvíli trávíme v přírodě, tentokrát jsme ale zvolili kupodivu městskou zástavbu a rozhodli se udělat synovi radost, jednoduše jsme spolu prozkoumali téměř všechna dětská hřiště, na která jsme toho dne narazili. 🙂
Rozhodnutí pobýt místo výletu někam dál přímo v krajském městě se nakonec ukázalo být jako dobrý nápad. Většina obyvatel přilehlých sídlišť nejspíš odjela pryč a na hřištích se vyskytovalo jen velice málo lidí, což nám dost vyhovovalo. Je ale fakt, že odpoledne už jsme té betonové zástavby měli též dost a také jsme na chvíli utekli do Branišovského lesa, kde to žilo o poznání více.
Kam na barevné hřiště: k Pedagogu
Sem jsme zamířili od OC Čtyři Dvory cíleně. Tohle originální hřiště nás zaujalo už dříve na blogu Happy-mama a myslím, že fotky jasně naznačí proč. V mapě ho nenajdete, protože je součástí sportovního areálu s omezenou otevírací dobou. Může se tedy stát, že najdete zamčenou branku. My měli ve středu štěstí, ale v neděli už ne, a to mělo být podle otevírací doby na brance odemčeno.
Barevné hřiště nabízí originální herní prvky pro menší i větší děti. Na skluzavku se dostanou po horozelecké stěně vybudované na umělém kopci, jehož součástí je i prolézací tunel.
V pohybu jisté děti si užijí mini trampolíny a na všechny tu čeká skákací panák, pohybovka v duchu Twisteru, běžecký ovál a vyznačené vzdálenosti pro skok do dálky. V zadní části pak najdete ještě kostku s posilovacími cviky, hrazdy a kruhy, na opačném konci pak zase kuličkovou dráhu (kuličky si ovšem musíte donést vlastní).
Kam na dřevěné hřiště: do parku 4 Dvory
U Pedagogu jsme nějakou chvíli strávili a přemýšleli, kam to vezmeme dál. Nabízel se areál Jihočeské univerzity, který se nachází hned přes silnici, a dále pak Stromovka s Bagrem, kde se jedno pěkné dětské hřiště též nachází (tato místa jsme navštívili na jaře). Nakonec jsme ale vyrazili přesně na opačnou stranu. Zástavbou vilek jsme došli až k parku 4 Dvory.
Dřevěná soustava herních prvků zaujme spíše větší děti, které už zvládají nestabilní povrch pod nohama – provazové prolézačky, zavěšené klády, divoké houpačky. Pro ty menší je určena klasická stabilní houpačka za restaurací.
Zaujala nás také soustava vodních prvků, které mohou v létě přinést kýžené osvěžení. Pokud se budeme v okolí vyskytovat v parných dnech, asi máme jasno, kam s malým mimo jiné vyrazíme. 🙂
Kam na dlouhou lanovku pro větší děti
Dva hlavní cíle jsme splnili a mohli jsme jít objevovat, a to opravdu všechna hřiště, která při dalších toulkách najdeme. Mezi paneláky se jich najde opravdu hodně, takže tady už přidáme jen pár tipů na ta, která nás něčím zaujala.
V Centrálním parku jsme narazili jednak na obří houby, které tu rostou po celé délce parku a dá se po nich skákat, jednak na solidní lanovku, která na první pohled budila respekt i u šestileťáka (fotka je pořízena zhruba z půlky). No nakonec mu to nedalo a dal si ji pěkné celou hezky z věže. O dva dny později jsme ji ale našli zamčenou visacím zámkem, tak nevím, jak to s ní je a bude.
Kam na hřiště pro nejmenší: nedaleko Branišovské
Když jsme se vynořili z Branišovského lesa, šli jsme prozkoumat ještě část zástavby v okolí ulic Branišovská, U Lesa, Spojovací, Loucká,… Nachází se tu hned tři dětská hřiště s prvky pro ty nejmenší děti (porovnejte na fotce výšku skluzavky vlevo s uzavřenou houpačkou vpravo).
Vyfoceno mám jen to první, na které jsme narazili. Moc jsme se tu nezdržovali, protože na čerstvého školáka už bylo přece jenom příliš malé.
Kam na provazovou stěnu: na Dubenskou
Poslední hřiště v pořadí a také jedno z těch, na která jsme se vydali i v následujících dnech. Vlastně se nejedná o nic zvláštního, spíš jen o soustavu prvků, kterou byste na běžném moderním hřišti čekali, přesto nás něčím zaujalo. Zmínit musím zejména zajímavě ukotvenou provazovou stěnu, která už vyžaduje jisté lezecké a pohybové dovednosti, jednak houpačku pro dva udělanou na principu šneka uprostřed. Její autor totiž evidentně přemýšlel, protože se na ní může houpat i jednotlivec. 🙂 Samozřejmě tu nechybí klasická houpačka a skluzavka a dále pak čtyřhoupačka/kolotoč a lezecká stěna.
1 thought on “Kam s dětmi na hřiště v Českých Budějovicích”