Jakmile jsme si prošli Malý svět techniky, pokračovali jsme novou budovou v areálu Dolních Vítkovic, která skrývá ten Velký svět techniky. Co tam všechno najdete a pro jak staré děti je to celé určeno?
Velký svět techniky je určen spíše pro ty větší děti
Je to tak. Zatímco Malý svět techniky zaujme malé, velké i dospělé, Velký svět techniky je skutečně určen spíše pro větší děti, tak od 10 let. Pokud má dítko obrovský zájem o nějaké téma, samozřejmě se mu tu bude líbit i dříve a i menší děti tu najdou nějaké vyžití (ke všemu se dostaneme), ale vodit malé (předškolní) děti jen sem, je nesmysl.
Svět přírody | Vesmír, člověk, fauna, Země,…
Hlavní expozicí je beze sporu patro Světa přírody, které je rozděleno do jedenácti oblastí. Každá je vystavěna jako spirála. Ta hraje v přírodě poměrně důležitou roli (zkuste si třeba rozpůlit zelí, vzpomenout si na ulitu šneka nebo si prohlédnout květ růže) a zde se navíc můžete „zatočit“ i v ulitě nadživotní velikosti (najdete ji v jednom z rohů haly při prosklené stěně do zahrady nedaleko prvků pro menší děti).
Jednotlivé oblasti vás pomocí naučných infotabulí seznámí se světem okolo nás, s tím, k čemu jakou sílu využíváme, co jak funguje a proč. U každé oblasti najdete většinou hned několik exponátů, s nimiž můžete manipulovat a ledasco si tak vyzkoušet.
Nás jako první zaujala expozice věnovaná vesmíru. Dole si můžete pohrát na interaktivních tabulích a dozvědět se něco o družicích, vzniku vesmíru a hvězdách a následně můžete vystoupat okolo otáčející se planety Země a sledovat střídající se den a noc v jednotlivých částech světa. Na fotkách to tak nevypadá, ale je fakt velká, do obýváku by se nám vážně nevešla. 😉
V oblasti věnované energii jsme si vyzkoušeli vše a syna nejvíce zaujala raketa na vodíkový pohon. Vodík je potřeba štěpením vody vyrobit vlastní silou a rána doprovázející vystřelení se pak rozlehne po celé hale (a že se po celou dobu naší návštěvy ozývala poměrně často).
O kousek dál může člověk zase sebe sama sledovat termo kamerou.
Velice zajímavé exponáty můžete čekat i v oblasti optiky a světla.
Velký svět techniky rovněž pamatuje na oblast, v níž je vybudován, takže nechybí ani oáza železa, průřez naší planetou nebo třeba magnetismus.
„Roste“ zde velký dřevěný strom, zavítat můžete do zajímavých oblastí lidského těla, dozvědět se něco o jídle a také můžete lovit ryby pomocí sonaru nebo zavítat do velké venkovní zahrady. Tu jsme cíleně vynechali, protože venku panovalo šílené vedro.
Žít normálně, Formule, hra na televizního meteorologa
Na balkóně nad Světem přírody se nachází expozice Žít normálně, která lidem bez hendikepu ukazuje svět z pohledu hendikepovaných, např. vozíčkářů. Hned vedle se nachází závodní simulátor Formule 1 s možností vyzkoušet si výměnu kol na čas.
V přízemí pak stojí za zmínku pověšená kamera, s níž si můžete na chvíli vyzkoušet práci kameramana, a také studio televizní rosničky, v němž skutečně můžete moderovat předpověď počasí a výsledek si odnést s sebou.
Svět vědy a objevů
V přízemí se rovněž nacházejí další dvě větší expozice. Jednou z nich je Svět vědy a objevů, který vám skrze originální a interaktivní prvky přiblíží matematiku, fyziku, nové materiály i lékařské technologie.
Svět civilizace
Poslední námi navštívená část Velkého světa techniky se týká civilizace jako takové, konkrétně věcí jako je voda, odpad, výroba elektrické energie, ekonomika a umělá inteligence. Nutno říct, že tady jsme moc času nestrávili, v celé expozici na nás chtě nechtě působil nátlak ideologie, s níž se neztotožňujeme.
Co ve Velkém světě techniky s malými dětmi
V každé hale či místnosti najdete něco, co zaujme i malé děti, tím jsme si jistá. Pokud s nimi zavítáte do největší expozice – Světa přírody, čeká tu na ně vedle obřího dřevěného stromu hned několik herních prvků, které je na nějakou dobu jistě zabaví (např. po dobu, kdy si jejich starší sourozenci budou prohlížet exponáty). Ve Světě vědy a objevů na ně zase čekají dřevěné skládačky (jako tangram), v přízemí dotykově ovládané hry a venku přetlačování barevných plastových tyčinek.
Naše postřehy na závěr
- Co nás trochu zklamalo, bylo větší množství nefunkčních exponátů. Jeden dva člověk přejde bez povšimnutí, ale tady jsem měla pocit, že to je skoro jeden na každou část expozice.
- Po návštěvě Malého světa techniky už jsme neměli tolik chuti a energie celé si to tu projít se stejným nadšením jako zmíněný Malý svět. Při příští návštěvě určitě rozdělíme Malý a Velký svět techniky na dva dny, případně si mezi nimi dáme alespoň pauzu na oběd.
- Jako doplněk ke vzdělání to určitě stojí za návštěvu, příště nám nesmí chybět sešit k zápisu poznámek. 🙂