Kamionem po Evropě – hra mého dětství, jejíž hrací desku v podivných barvách si pamatuji dodnes, kdežto její pravidla jsem si musela připomenout. V roce 2016 vyšla nová verze této hry, tentokrát barevnější, a s ní i varianta pro dva hráče a rozšíření zároveň – Kamionem po Česku a Slovensku. Základní verze po Evropě se dá koupit od cca 350 Kč (vizte Heureku), rozšíření po Česku a Slovensku pak od cca 200 Kč (opět koukněte na Heureku).
Pro malé cestovatele či milovníky map
A samozřejmě také pro ty nejmenší řidiče kamionů. Od kolika let se dá tato hra s dětmi hrát? Toť složitá otázka. Se synem jsme zjednodušenou podobu zkusili krátce před jeho pátými narozeninami. V té době však již nějakou dobu studoval mapy, státy, hory, hranice a tak dále a také už uměl číst, takže pro něj nepředstavovalo velký problém najít na herním plánu určitá města, která je potřeba propojit. Máte-li doma malé zájemce o zeměpis, klidně to s nimi zkuste bez ohledu na to, co píšou na krabici.
Výrobce uvádí doporučený věk nejméně 10 let, avšak to mi přijde přestřelené. Plná pravidla podle mého bezpečně zvládnou i mladší děti, tak okolo 7 až 8 let. Zjednodušenou verzi můžete zkusit i s dětmi od 5 – 6 let.
Trocha zeměpisu, počítání i seznámení s penězi
Hra Kamionem po Evropě / Kamionem po Česku a Slovensku není dokonalá, ale baví nás, protože u dětí procvičí hned několik oblastí, a sice:
- hrubý zeměpis
- děti si udělají představu o tom, kde se nacházejí větší německá, švýcarská, rakouská a samozřejmě i česká a slovenská města;
- doporučuji kombinovat i s klasickou mapou;
Hodnocení
- práci s penězi, počítání
- ať už zvolíte originální měnu hry, tedy eura, nebo jako my použijete české koruny zakoupené zvlášť, procvičí si děti i jednoduché počítání celých stovek a tisícovek;
- často jako odměnu za odjetou zakázku (více níže) dávám z banku větší částku a ptám se dětí, kolik mi mají vrátit, dobře si tak osvojí orientaci v číslech a počítání, které budou u placení opravdovými penězi potřebovat;
- čtení a porozumění textu
- hra obsahuje karty náhodných události, malé čtenáře můžete nechat si je přečíst samotné a samozřejmě je nechat i popřemýšlet, co která z nich znamená a co se po nich chce;
- klasické herní dovednosti
- stále se jedná o hru, takže dodržování pravidel, dohodnutého postupu, jistá posloupnost úkonů apod. nechybí ani zde.
Pravidla a princip hry Kamionem po Evropě / Kamionem po Česku a Slovensku
O co tedy v těchto stolních hrách vlastně jde?
- V obou hrách si hrajete na tiráka, řidiče kamionu, který se snaží vyřídit co nejvíce zakázek, a to ve střední Evropě, resp. v rámci České republiky a Slovenska.
- Několik zakázek dostanete společně se základním kapitálem na začátku hry.
- Zakázky představují karty, které jasně udávají, v jakém městě nakládáte i v jakém vykládáte.
- Do místa nakládky musíte dojet. Jak dlouho vám to bude trvat záleží jak na výběru trasy, tak na štěstí při hodu kostkou.
- Totéž platí pro cestu do místa vykládky.
- Za splněnou zakázku dostanete z banku odměnu (její výše se liší).
- Peníze můžete střádat nebo investovat do dalších zakázek (formou aukce) či nákupu přívěsu, s nímž máte větší šanci dokončit více zakázek.
- Cesty se pak snažíte optimalizovat tak, abyste zvládli co nejvíce nakládek a vykládek při co nejmenším počtu tahů.
- Ve hře nechybí karty náhody, které si táhnete po stoupnutí na určitá políčka herního plánu. Někdy vám pomohou, jindy naopak.
- Hra končí dokončením všech vyložených zakázek, resp. ve chvíli, kdy jeden hráč dokončí svou poslední zakázku a další není k dispozici.
- Vyhrává hráč, který za hru získal nejvíce peněz.
Pro menší děti můžete hru zjednodušit např. tím, že nebudete přidávat nákup přívěsů a zakázky se budou moci kupovat přímo, nikoli pouze formou aukce.
Tragédie jménem krabice hry
V krátkosti se ještě dostanu k obalu her Kamionem po Evropě a Kamionem po Česku a Slovensku. Krabice vypadající jako kamion sice ke hře přesně sedí, řešení jejího vnitřku však považuji za velice nešťastné. V balení najdete herní desku, kostku, figurky kamionů, několik druhů karet a peníze. Krabice je však rozdělena pouze na tři velké části, v nichž se bez další drobností (gumičky, sáčky apod.) nedá udržet pořádek.
Na druhou stranu jsme ale sloučili obě hry do jedné krabice (karty zakázek a náhod se dají podle rubové strany snadno odlišit) a po použití výše jmenovaných drobných pomocníků už to taková tragédie není. Každopádně je to ale škoda a zbytečný škraloup na jinak povedené hře.
Znáte hry Kamionem po Evropě a Kamionem po Česku a Slovensku?
Setkali jste se někdy i s původní verzí této hry?
Jak se vám líbí?