Různé přikládačky (přikládání podle tvarů nebo barev) jsou u malých dětí batolecího věku velmi oblíbené a přikládání dřevěných kostek je jen jednou z mnoha možností. Pro tuto aktivitu můžete použít například kuchyňské náčiní, nářadí, školní potřeby, hračky,… fantasii se meze nekladou. Tento článek se však bude věnovat pouze dřevěným kostkám, hračce, která se u nás těší velké oblibě už více než šest let.
Pár základních tvarů pro ty úplně nejmenší
Kyblík s barevnými dřevěnými kostkami jsme měli doma zhruba od synova roku a někdy okolo roku a půl, možná roku a tři čtvrtě jsme se hodně věnovali různým barvám a tvarům. Jednoho dne jsem vzala dřevěné kostky a pár kousků obkreslila na čtvrtku. Vysvětlila jsem a ukázala, že se dá každá kostka přiřadit k nakreslenému tvaru a nechala na něm, ať si to zkusí.
Trefila jsem se, aktivita nás pak provázela několik týdnů. v různých obtížnostech. I ta základní, velice jednoduchá, dá nejmenším hodně, ač nám dospělým se může zdát naprosto primitivní. Pamatuji si třeba, že správně natočit stříšku nebo most představovalo jednu dobu velkou výzvu. 🙂
Stavby pro ty zkušenější a prostorové vnímání
Když už se neměl co naučit, začala jsem obkreslovat menší a následně i větší stavby. Volila jsem i různé techniky, aby tato aktivita nebyla stále stejná – černý obrys, barevný obrys, barevné plochy.
A co se tím dá všechno naučit a vykoumat? Třeba to, že každé těleso, které se dá ohmatat prsty, se dá obkreslit tak, aby bylo „placaté“, že to jde z více stran a každá může být jiná a že dva úplně jiné objekty mohou mít stejný obrys, třeba válec a kvádr.
Přikládání dřevěných kostek – shrnutí
Co potřebujete:
- čtvrtku nebo kancelářský papír (A4, A3),
- fixy nebo pastelky,
- dřevěné kostky různých tvarů a barev.
Vhodný věk:
- batolata.
Co si dítě procvičuje:
- barvy,
- tvary,
- jemnou motoriku,
- pojmy otočit, položit, postavit, obrátit,
- zrakové vnímání.
Postup a tipy:
- Pro ty úplně nejmenší volte jen pár základních tvarů, aby se dokázali v nové aktivitě orientovat.
- Postupně můžete jednotlivé tvary spojovat do malých staveb.
- Z velkých staveb můžete aktivitu rozšiřovat na větší a větší stavby.
- Větší děti podle nakreslených návodů mohou postavit opravdové věže z kostek.
- Vlastní návody také můžete použít jako omalovánku – menším dětem postavte stavbu a nechte je jen vybarvovat, větší si ji mohou i samy postavit.