ZOO Hluboká jsme navštívili už v dubnu, ale je nám jasné, že většina lidí ocení tento tip na výlet spíše v v teplejších měsících (toto jaro bylo nějaké chladnější, co si budeme povídat). Jedná se o relativně malou, ale velmi hezkou ZOO v Hluboké nad Vltavou (ani ne 10 km severně od Českých Budějovic).
ZOO Hluboká – parkování, vstupné, otevírací doba atd.
Parkování: | Zaparkovat lze na parkovišti přímo u ZOO (80 Kč / den) nebo zdarma o kus dál na cestě pryč z Hluboké (míst tam je ale jen pár, v létě nejspíš budou obsazená). |
Otevírací doba: | Otevřeno mají každý den od 8:30 a zavírá se podle aktuálního měsíce: – v červnu, červenci a srpnu v 19:00, – v dubnu, květnu a září v 18:00, – v březnu a říjnu v 17:00, – v lednu, únoru, listopadu a prosinci v 16:00. Aktuální otevírací dobu si ale raději ověřte na jejich webu. |
Vstupné: | Dospělí zaplatí 150 Kč, pro dítě vyšší než 90 cm vyjde vstupné na 110 Kč a rodinná vstupenka (2+2) stojí 400 Kč. Ceny jsou aktuální k červenci 2022. Vstupenky lze zakoupit i online. K dispozici jsou i permanentky. |
Občerstvení: | V ZOO Hluboká naleznete několik stánků s rychlým občerstvením a v zadní části také restauraci s dětským hřištěm. |
Web: | zoohluboka.cz |
Hlavní cíl – liška a korsak
Pro nás největší lákadlo představovaly samozřejmě lišky, a to jak ta naše rezavá, tak korsak. Liška obecná se ale za celý den neukázala ani jednou, přestože jsme kolem jejího výběhu prošli hned několikrát a strávili tam hodně času. Měli jsme ale štěstí u korsaka, který pospával na střeše svého příbytku.
Že ale vůbec neznáte korsaka? Není divu, málokdo zná jinou lišku než tu obecnou nebo polární. 🙂 Lišek ale existuje mnoho druhů, mrkněte na naše dříve zpracované téma lišky.
Sovy, ještěři, kočky a další
Nedá se ale říct, že by korsak byl jediným zvířetem, které nás zaujalo. Dost času jsme strávili u želv, plazů, „ještěrek“ různých velikostí (nejen v pavilonu Matamata) nebo taky u divokých a pouštních koček. V zoo samozřejmě najdete i nějaké ty opičáky nebo třeba hravé sviště a sysly. Nás dospělé samozřejmě zase potěšili vlci, kteří se ve svém proháněli sem a tam a vypadali, že se k ukazováním se nemají úplně problém. 🙂
Trošku nás mrzelo, že v době naší návštěvy chyběla velká část voliér pro sovy, ale i tak jsme jich pár zahlédli.
Velká expozice o mravencích
Velmi zajímavá je také expozice o mravencích v budově vzdělávacího centra. Mravencům je věnována celá místnost a mimo jiné druhy si můžete prohlédnout i největší mravence na světě – velemravence obrovské, kteří dosahují velikosti až 3 cm. Mravenci tu procházejí ve skleněných tubusech přímo nad vašimi hlavami a nutno říct, že je to fascinující pohled.
Tato expozice by se nám velmi hodila při zpracování tématu mravenci. Až se k němu v budoucnu vrátíme, určitě se sem vypravíme cíleně. A to mi připomíná další fajn věc na ZOO Hluboká – na svých stránkách nabízejí také připravené materiály k učení – pracovní listy, omalovánky a pro školy také tzv. zooboxy.
Lávkou přes vodu s výhledem na zámek
Kromě zvířat děti jistě docení několik naučných prvků, které se nachází různě po zoologické zahradě, dětské hřiště u restaurace a krámek se suvenýry. 🙂 Bavit je ale jistě bude i lávka přes cíp Munického potoka, který je zavede k plameňákům a dalšímu vodnímu ptactvu. Z lávky se nabízí i pěkný výhled na místní dominantu – zámek Hluboká.
Hledáte s dětmi kešky?
A na závěr tip pro kačery – přímo v ZOO se odehrává děj whereigo kešky Zoo bez ohrady (GC5CVF1), kdy vracíte uprchlá zvířata do jejich výběhů. Trasa víceméně kopíruje doporučený okruh a dětem rovněž zpestří návštěvu.
Co dál v Hluboké
Zámek Hluboká jako cíl k návštěvě asi nemusíme zmiňovat, zkusit ale můžete i zámek Ohrada v těsné blízkosti zoologické zahrady. Najdete v něm muzeum myslivosti a pohádkové podzemí. Tato místa jsme ale navštívit nestihli, takže referovat nemůžeme.