Pro knihu Houby – Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení platí totéž, co jsem psala u rovněž zajímavé knihy Mapy | Atlas světa, jaký svět ještě neviděl, a sice stačil jediný pohled v nějaké recenzi a hned jsem věděla, že ji musíme mít v knihovničce.
Zase ten velký formát
Stejně jako druhá výše zmíněná kniha je i tato velkoformátová (28 × 34,5 cm) a velkorysý prostor je využit na maximum s ohledem na to, aby zaujal a nevypadal jako nudná encyklopedie, kde je více textu než doprovodných obrázků. U Hub naopak hrají ilustrace hlavní roli, to ale neznamená, že byste v knize našli málo informací. Grafickou podobu má na svědomí Asia Gwis, české vydání (2018) nakladatelství Pikola sehnat se dá od 300 Kč (vizte Heureku).
Podle vydavatele je kniha určena dětem od osmi let, s čímž musíme (jako obvykle) hrubě nesouhlasit. Syna nejvíce zajímala, když mu byly roky teprve čtyři. Pravdou však zůstává, že v té době měl enormní zájem právě o houby a textu v knize nacházel tak akorát, aby si jej s chutí přečetl. Spoustu podivuhodných skutečností ze života hub načerpají ale i děti výrazně starší a dospěláci rovněž.
Patří do knihy o houbách i atomový hřib? Proč ne
A co všechno tedy můžete v této moderně pojaté knize o houbách čekat? Pár kousků jedlých, nejedlých i jedovatých vás asi nepřekvapí, o tom ale tato kniha primárně není a rozhodně se nedá použít jako atlas ke sběru. Místo toho se ale těšte na zajímavosti různě ze světa, v každém koutě mají k těmto organismům stojícím někde mezi rostlinami a živočichy jiný vztah. Nechybí ani nějaké ty rekordy, využití hub pro lékařské účely či rozbor toho, co je ve skutečnosti ušlechtilá plíseň na sýrech. Mezi zaručeně podivuhodné skutečnosti rozhodně patří noční život hub a najdete tu i něco, co byste možná nečekali – atomový hřib.
Nechybí ani recepty
Na závěr nesmím opomenout recepty, ty přece v pořádné knize o houbách nesmějí chybět! Jedná se o pár základních jídel, která si budou chtít děti (pokud tedy houby jedí) při nejbližší příležitosti vyzkoušet.