Interaktivní knížka JAK FUNGUJÍ STROJE jednak popisuje několik druhů mechanických strojů v řeči srozumitelné i předškolákům, ale hlavně nabízí možnost si zjednodušený model každého obsaženého stroje sestavit a vyzkoušet.
Knížka nám byla letos v létě zapůjčena a pár dnů nás plnila nadšením. Zároveň k ní mám ale i pár výhrad, takže se na ni pojďme podívat zblízka. 🙂
Na co je kladka, vačka a rohatka?
Říká vám něco rohatka? Brali jste to ve fyzice? A uměli byste vysvětli dětem, jak funguje bezpečnostní pás v autě nebo turniket , kde nemohou projít zpět? A co třeba využití vačky a kladky v běžném životě?
Právě v tomhle je knížka Jak fungují stroje skvělá. Popisuje základní mechanické pomůcky, jejichž principy využívají různé složitější stroje. Najdete tu:
- nakloněnou rovinu,
- páku,
- kolo na hřídeli,
- kladku,
- ozubený převod,
- ozubnici s pastorkem,
- kliku,
- rohatku
- a vačku.
Hodnocení
U každého stroje najdete krátký popis, jak funguje, příklady jeho využití v praxi a trochu té historie, jak se používal dřív a jak dlouho jej lidstvo zná.
Sestroj si stroj
A také tam najdete návod, jak si jeho jednoduchý model sestrojit. Součástí knihy je totiž i krabice s díly, které umožňují si fungování každého popsaného stroje vyzkoušet. V ní najdete i další podrobnější návod. Stroje se skládají na děrovanou podložku postavenou svisle. Velké množství součástek můžete samozřejmě využít i jinak a postavit různé další stroje.
Součástky mají ale jednu velkou vadu – jsou papírové. Ač se jedná o poměrně tvrdý karton, stejně se po nějaké čase poškodí či zničí. Na tohle by byl lepší plast nebo kov (jako Merkur). Nejsou také ani zdaleka tak přesné, jak by být mohly a je to velká škoda.
Knihu vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 2012 a už se shání poměrně špatně. Častěji narazíte na Jak fungují auta, která je v principu stejná, ale obsahuje trochu jiné stroje. Napíšu o ní článek po svátcích, protože už čeká připravená v úkrytu, aby mohla být darována. 🙂
Znáte knihu Jak fungují stroje nebo Jak fungují auta?
Jak se vaše děti seznámily s mechanikou?
V kolika letech je toto téma zajímalo?