Najdi věc podle říkanky či hádanky – hra pro dlouhé chvíle i k procvičení slovní zásoby a ověření toho, že nemluvící díte rozumí.
Dvouletý a nemluví? Důležité je, zda rozumí
Když měl malý čerstvě dva roky, nemluvil. Dostali jsme z něj sotva 6 – 8 slov. O to raději ale hrál slovní hry typu „najdi věc“, „ukaž zvíře“, „co má barvu …“ a podobně. Zatímco se mě snažilo okolí znejistět věčnými dotazy a starostmi, jestli by už mluvit náhodou neměl, já byla v klidu a věděla, že má času dost. Mnoha dětem se ve dvou letech mluvit ještě nechce, co je ale naprosto zásadní, je to, že to dítě rozumí. A malý rozuměl už několik měsíců, takže jsme se nestresovali. Průběžně jsme ho formou hry zkoušeli při prohlížení obrázků, při procházkách venku i při běžných činnostech.
Pokud by ale nerozuměl, zpozorněla bych. Zdravé dvouleté dítě by rozhodně rozumět mělo a pokud máte nějaké pochybnosti, je na místě se poradit s pediatrem a logopedem.
Říkadla, říkanky, říkačky, hádanky
K této konkrétní hře mě jednoho dne navedl on sám. Říkala jsem mu takhle jednu říkanku z knížky Říkačky o autech a strojích a on utíkal do vedlejší místnosti najít příslušnou hračku. Tak jsem vyzkoušela jinou a opět přinesl hračku, které se veršovánka týkala. V této knížce jsou říkanky napsané tak, že chybí poslední slovo, které mají děti samy doplnit. Existují i dvě další od stejných autorů, a sice Říkačky o dobrotách a Říkačky o botách a oblečení.
- Příklad říkačky z uvedené knihy:
Pilot v práci lítá, letiště ho vítá. Zas to dobře dopadlo, přistál on i ……. .
(Letadlo)
Není to ale jediná možnost. Stejně dobře poslouží i jednoduché hádanky srozumitelné i pro batolata nebo jakákoli oblíbená říkanka, která se týká jedné konkrétní věci (klidně může být zmíněna).
- Příklad jednoduché hádanky:
Znáte tlustou holčičku? Nosí žlutou sukničku. Když jsme ji svlékali, všichni jsme plakali.
(Cibule)
Co potřebujete:
- říkanky, hádanky, veršovánky, cokoli, co už dítě zná a rozumí tomu (pro začátek tedy raději žádné archaismy apod.);
- to, co je jejich obsahem, např.
- hračky, modely, zmenšeniny;
- jídlo pravé či umělé;
- věci okolo při procházce;
- obrázky – samostatné nebo knížkách.
Postup:
- Nejprve je třeba dítě dobře seznámit s říkankami či hádankami – vysvětlit mu, o čem jsou.
- Jakmile dítě říkanky a hádanky zná a chápe, můžete mu připravit několik předmětů, z nichž vybere ten, který se dané říkanky/hádanky týká.
- Stejnou hru můžete hrát i na procházce, když zahlédnete nějakou věc, kterou můžete popsat právě říkankou – dítě bude mít za úkol tuto věc najít a ukázat.
- Dítě může rovněž onu určitou věc hledat jako obrázek v knize.
Hra typu „najdi věc“ se skvěle hodí i při čekání nebo na výletech, jen musíte mít v zásobě dostatek říkanek. 😉 A trochu mě mrzí, že třetí díl říkaček, tedy ten o oblečení, jsme pořídili až v době, kdy tato hra už nějakou dobu nebyla aktuální.
Hráli jste s dětmi podobnou hru?
To je úplne super len to má jeden háčik, Oša vôbec hádanky nezaujímajú. Skúšala som to s knihou aj bez knihy, ale nezáujem. Básničky, pesničky ešte zvládne no keď poviem hádanku a opýtam sa ho čo to je, ignorácia. Ale túto hru môžem aplikovať aj na básničky a pesničky keďže ich je veľa a mnoho vecí z nich máme aj doma.
My se s hádankami jako takovými taky ještě moc daleko nedostali, malého berou pořád jen ty známé říkanky. Budu mu tam prostě muset něco propašovat 🙂